اخبار و مقالات, دسته بندی نشده

مکانیزم و نحوه عملکرد پمپ پیستونی

انواع پمپ پیستونی - قیمت و خرید پمپ کفکش - انواع فلوتر - صنایع پمپ سازی ملل

مکانیزم عملکرد پمپ‌های پیستونی بر حرکت یک پیستون در سیلندر در مرحله مکش و دهش استوار است. بنابراین در پمپ‌های پیستونی بدون آکومولاتور خروجی جریان در پمپ به‌صورت نوسان‌دار (پریودیک) است.اساس کار پمپ کفکش (EPS) لجن کشی هست، به این صورت که پمپ کفکش با خارج کردن آب های آلوده و صاف که املاحی مثل گل و لای، لجن های ته نشین شده، شن های ریز و پسمانده های کوچک دارن کار کف کشی را انجام می دهد. درباره انواع پمپ پیستونی در ادامه بخوانید و برای خرید بهترین کفکش با قیمت مناسب با صنایع پمپ سازی ملل تماس بگیرید.

انواع پمپ پیستونی

براساس نحوه عملکرد و جابجایی سیال عامل در داخل سیلندر، پمپ‌های پیستونی موجود در بازار به چهار گروه اصلی شامل پمپ پیستونی بالابر یا لیفت (Lift Piston Pump)، پمپ پیستونی فورس یا قدرتی (Force Pump)، پمپ پیستونی محوری  (Axial Piston Pump)و پمپ پیستونی شعاعی (Radial Piston Pump) است. از دیدگاه استفاده صنعتی نیز می‌ توان پمپ‌های پیستونی را به سه دسته پمپ شامل کارواش، پمپ مه پاش و پمپ سم پاش (پشت تراکتوری) تقسیم بندی کرد.

پمپ پیستونی لیفت یا بالابر

در نوع لیف یا بالابر پمپ‌های پیستونی، یک پیستون در سیلندر قرار گرفته است که علاوه بر کنترل دستگاه می‌تواند به شیر ورودی دستگاه کمک کرده تا سیال مورد نظر را به سمت بالا پمپاژ کند. پس از پمپاژ سیال مورد نظر،  پیستون به حالت قبلی بر می‌گردد و این روند ادامه می‌ یابد

پمپ پیستونی فورس یا قدرتی

در نوع فورس یا قدرتی، انتقال پیستون از بالای سیلندر به پایین آن سبب حرکت سیال کاری جهت پمپاژ به دریچه‌ ورودی استوانه‌ای شکل می‌شود. سپس تحت فشار بالای پیستون، سطح سیال کاری در داخل سیلندر پمپ پیستونی به پایین حرکت می‌کند و نهایتا به طرف دریچه خروجی هدایت شده و عمل پمپاژ انجام می‌شود. این نوع از پمپ‌ها کاربرد کمتری نسبت به نوع بالابر دارد.

پمپ پیستونی محوری

از جمله پمپ‌های پرکاربرد در تهویه وسایل نقلیه، موتور هیدرولیک و پمپ‌های جداگانه، نوع محوری از پمپ پیستونی است. در این نوع، چندین پیستون درون سیلندر‌های جداگانه ولی در یک ردیف روی محیط دایره مشخص قرار داده شده و حرکت رفت و برگشتی محور آن‌ها طی یک حرکت موازی و هم محور موجب تخلیه سیال کاری و عمل پمپاژ می‌شود.

پمپ پیستونی شعاعی

اگر نیاز به راندمان بالا، فشار بالا، دبی پمپاژ پایین و جریان بدون نوسان در خروجی باشد، از پمپ‌های پیستونی شعاعی استفاده می‌شود. مکانیزیم عملکرد پمپ پیستونی شعاعی شبیه پمپ محوری است ولی چندین سیلندر‌ آن به‌صورت هم مرکز رو به روی هم روی یک دایره قرار گرفته اند و حرکت پیستون‌ها در سیلندر به‌صورت متوالی انجام می‌شود. با توجه به کاربرد بیشتر پمپ‌های پیستونی محوری و پیستونی شعاعی، در شکل ۴ نمایی از آن‌ها نشان داده شده است.

مزایای پمپ پیستونی

  • کاربرد در یک دامنه زیاد از فشار (۱۰۰ تا ۱۰۰۰ بار)
  • امکان تنظیم قدرت بدون تغییرات سرعت جریان سیال کاری
  • کنترل دقیق جریان و امکان پمپاژ سیالات با گرانروی زیاد از جمله مزایای پمپ‌های پیستونی است.

معایب پمپ پیستونی

  • دبی کم
  • هزینه نگهداری-تعمیر-بهره برداری بالا
  • جریان خروجی همراه پریودیک یا با پالس
  • آلودگی صوتی زیاد
  • وزن نسبتا بالا در مقایسه با پمپ‌های هم رده از جمله معایب پمپ‌های پرکاربرد است.

قیمت و خرید پمپ کفکش در صنایع پمپ سازی ملل

همانطور که گفته شد ، قیمت  و خرید انواع پمپ کف کش با توجه به مشخصات فنی که دارند متفاوت است. صنایع پمپ سازی ملل ، تولید و عرضه کننده پمپ لجن کش میباشد که میتواند قیمت مناسب تمامی محصولات را با توجه به خرید بی واسطه شما ، تضمین کند. برای استعلام قیمت پمپ مورد نظر با ویژگی های مناسب با کاربرد خود و مشاوره خرید نوع پمپ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلگرام تولیدی پمپ صنعتی ملل

واتساپ تولیدی پمپ کفکش و لجن کش ملل

تماس با تولیدی پمپ کف کش ملل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *