مطالب آموزشی

انواع پروانه پمپ کفکش 

ملل تولید و فروش انواع پمپ ‌های صنعتی و خانگی،کفکش و لجن کش با بهترین قیمت و آموزش تعمیر پمپ،انواع پروانه پمپ و ارائه سرویس و خدمات.

انواع پروانه پمپ کفکش 

پمپهای کفکش دارای اجزای اصلی میباشند. کیفیت این محصولات بتا حد زیادی به جنس قطعات آن بستگی دارد.از اجزای مهم پمپ ها پروانه پمپ می باشد.جهت اطلاعات کامل ازین قطعه صنعتی در پمپ،با ما در این مقاله همراه باشید-پمپ ملل تولید و فروش انواع پمپ ‌های صنعتی و خانگی،کفکش و لجن کش با بهترین قیمت و آموزش تعمیر پمپ،انواع پروانه پمپ و ارائه سرویس و خدمات.

انواع پروانه

پمپ کف کش دارای ۲ دسته پروانه نیمه باز و پروانه بسته هست. بدلیل اینکه موتور های الکتریکی پروانه های پمپ رو به حرکت در میاورند، به پمپ لجن کش، الکترو پمپ لجن کش هم می گویند.

 

حرکت از موتور محرک به وسیله شفت به پروانه منتقل میشود سیال از چشمه پروانه به سمت پره ها حرکت کرده و در امتداد پره ها به طرف محیط پروانه جریان می یابد.

پروانه پمپ وظیفه انتقال انرژی را به سیال بعهده دارد یک پروانه از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 • توپی پروانه

با محور پمپ در تماس است و خار یا کلید جهت اتصال به پروانه به شافت روی آن قرار دارد.

 

 • پره های پروانه یا ون

سیال بعد از ورود به چشمه پروانه در امتداد پره ها به طرف محیط پروانه جریان می یابد در حین حرکت سیال بر انرژی جنبشی آن افزوده میشود.

 

 • لفافه

دیواره جانبی پروانه را تشکیل میدهد امکان دارد دو طرف پره ها لفافه داشته باشد یا یک طرف و یا اصلا نداشته باشد.

 

 • چشمه پروانه

سیال از طریق چشمه پروانه وارد پره های پروانه میشود.

 

 

انواع پروانه از لحاظ ساختمان مکانیکی

 • پروانه بسته

پره های پروانه بین دو صفحه به نام لفافه پروانه قرار میگیرد از آنجا که در صورت وجود مواد جامد امکان انسداد پروانه وجود دارد این نوع پره ها برای پمپاژ سیالی که حاوی مواد جامد باشند استفاده نمیشوند.

 • پروانه نیمه باز

پروانه از یک طرف به وسیله لفافه بسته شده است به منظور به حداقل رساندن انسداد پروانه ها تعداد پره ها کم و طول آنها بلند انتخاب میشود.

 • پروانه باز

پره ها بدون لفافه بوده بنابراین از انجا که در این پره ها مشکل انسداد وجود ندارد به عنوان لجن کش میتوان از آنها استفاده کرد.

 

انواع پروانه از نظر جهت جریان سیال
 • جریان شعاعی

سیال در جهت محور وارد پروانه میشود و در جهت شعاعی از آن خارج میشود در این نوع پروانه ها سیال در طول پره ها به علت گریز از مرکز حرکت کرده و انرژی جنبشی سیال افزایش می یابد در مواردی که نیاز به هد بالا و دبی کم باشد از این نوع پروانه ها استفاده میشود، پروانه های استفاده شده در پتروشیمی بیشتر از این نوع است.

 

 • جریان محوری

در این نوع پروانه نیروی گریز از مرکز برای تولید فشار دخالتی ندارد جریان در جهت محور وارد و در همان جهت خارج میشود در مواردی که نیاز به دبی بالا و هد پایین باشد از این نوع پروانه استفاده میشود یک نمونه از پره های جریان محوری ایندیوسر ها هستند.

ایندیوسر قبل از پروانه قرار گرفته و هر دو بر روی یک شافت سوار میشود بنابراین سرعت دورانی هر دو یکی است هدف اصلی بکاری گیری ایندیوسر افزایش فشار ورودی پروانه اصلی وجلوگیری از وقوع کاویتاسیون بر روی آن میباشد.

 

 • جریان شعاعی، محوری

در این نوع پروانه ها هوب مخروطی شکل است جریان در جهت محور وارد پروانه میشود و در جهتی که زوایه با محور میسازد از آن خارج میشود درحقیقت این پروانه ها حالتی ما بین پروانه های جریان شعاعی و پروانه های جریان محوری خواهند داشت.

ملل تولید و فروش انواع پمپ ‌های صنعتی و خانگی،کف کش و لجن کش با بهترین قیمت و آموزش تعمیر پمپ،انواع پروانه پمپ و ارائه سرویس و خدمات.

نکات ضروری در مورد پمپ کف کش

 

تقسیم بندی پروانه از لحاظ وضعیت ورود سیال

 

 1. مکش یک طرفه Single suction : تنها در یک طرف پروانه دهانه مکش وجود دارد و سیال از آنجا وارد پروانه میشود.
 2. مکش دو طرفه Double suction : در هر دو طرف پروانه دهانه مکش وجود دارد و سیال از هر دهانه وارد پمپ میشود ظرفیت آبدهی پمپ Double suction دوبرابر پمپ Single suction خواهد بود.

 

پمپ ملل

صنایع پمپ‌سازی ملل پس از سال‌ها تولید در زمینه الکترو پمپ‌های کفکش شناور با استفاده از تکنولوژی جدید و پس از کسب تجربه در تولید انواع برند های مختلف اکنون محصول جدید خود را به نام پمپ‌ملل تولید و روانه بازار نموده است.

این محصول از بهترین نوع آلیاژ و تکنولوژی جدید تولید شده است. جهت سفارش انواع پمپ کفکش دو اینچ و پمپ لجن کش تک فاز ایرانی و یا اطلاع از قیمت و خرید انواع آن‌ها با صنایع پمپ سازی ملل تماس حاصل فرمایید.

https://eitaa.com/pumpmelal

https://ble.ir/join/MTZkNGI3Nm

https://rubika.ir/pumpmelal

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *